Gebelikte Ultrason Taramaları


Ultrason taramaları, anne karnındaki bebeğin resmini oluşturmak için ses dalgalarını kullanır. Taramalar ağrısızdır, anneler veya bebekler üzerinde bilinen hiçbir yan etkisi yoktur ve hamileliğin herhangi bir aşamasında yapılabilir.

Hamilelikte tarama yaptırmak genellikle mutlu bir olaydır, ancak ultrason taramalarının bazı ciddi sağlık durumlarını tespit edebileceğini unutmayın, bu nedenle bu bilgilere hazırlıklı olmaya çalışın. Doğum öncesi tarama testlerinin çoğu hiçbir şey bulamayacaktır, ancak bebeğinizin bir hastalıkla doğabileceği söylenme ihtimaliniz vardır. Size daha ileri testler önerilebilir (bazıları teşhis testleri olarak adlandırılır). Tanı testleri, bebeğinizin tarama testlerinin sonucuna göre sahip olabilme riski olan duruma kesinlikle sahip olup olmadığını kontrol eder.

 Size teklif edilebilecek tanı testleri şunlardır:

- Amniyosentez

- Koryon villus örneklemesi (CVS)

Ayrıca başka ultrason taramaları da olabilir. Başka testler yapmak isteyip istemediğinize karar vermek size kalmıştır. Bunu bir doktor veya ebe ile görüşebilirsiniz.

Taramada ne olacak?

Çoğu tarama sonograflar tarafından yapılır. Tarama loş bir odada yapılır, böylece sonografi uzmanı bebeğinizin resimlerini daha iyi alabilir. Sırt üstü yatmanız ve karnınızı ortaya çıkarmanız istenecektir. Sonografi uzmanı karnınıza ultrason jeli sürerek makine ile cildiniz arasında iyi bir temas olmasını sağlar. Sonografi uzmanı karnınızın üzerine ultrason probunu temas ettirir ve ultrason ekranında bebeğin ultrsonografik bir resmi belirir. Muayene sırasında sonograf, ekranı bebeği iyi şekilde görebileceği bir konumda tutar.

Sonografi uzmanı, bebeğinizin vücudunu dikkatlice inceleyecektir. Sonografi uzmanının, bebeğin en iyi görüntüsünü elde etmek için karnınıza hafif bir baskı uygulaması gerekebilir.

Tarama ne kadar sürer?

Bir tarama türüne göre genellikle yaklaşık 5 ila 30 dakika arasında sürer. Bununla birlikte, bebeğiniz garip bir pozisyonda yatıyorsa veya çok fazla hareket ediyorsa, sonografi uzmanı iyi görüş alamayabilir. Rutin obstetrik ultrasonografide sadece bebeğin vücut ölçümlerine, geliş kısmına, plasentasına, sıvısına ve kalp atışlarına bakılacağı için işlem süresi ayrıntılı olarak organlara bakılan ultrsaografiye göre daha kısadır. İyi bir görüntü elde etmek zorsa, tarama daha uzun sürebilir veya başka bir zamanda tekrarlanması gerekebilir.

Ultrason taraması bana veya bebeğime zarar verebilir mi?

Bebeğin veya annenin ultrason taraması yaptırmasının bilinen bir riski yoktur, ancak taramayı yaptırıp yaptırmama konusunda dikkatlice düşünmeniz önemlidir. Bunun nedeni, taramanın başka önemli kararlar vermeniz gerektiği anlamına gelebilecek bilgiler sağlayabilmesidir. Örneğin, size düşük yapma riski olan amniyosentez gibi başka testler önerilebilir.

Taramalar ne zaman sunulur?

Türkiye’de doğum uzmanına her muayeneniz sırasında rutin genel obstetrik ultrasonografi taraması size sunulmaktadır. 11 ila 14 haftada ikili tarama için ve 18 ile 21 hafta arası ayrıntılı ultrasonografik inceleme için tarama yapılabilir. Türkiye’de ayrıntılı ultrasonografik tarama; perinatoloji konusuna hâkim doğum uzmanı, perinatoloji uzmanı veya radyoloji uzmanı tarafından yapılabilmektedir.

İlk taramaya gün belirleme taraması denir. Sonografi uzmanı, bebeğinizin ölçümlerine dayanarak bebeğinizin ne zaman doğacağını (tahmini doğum tarihi veya EDD) tahmin eder. 11-14 hafta arasında ultrason taraması olmayı seçerseniz, Down sendromu için kombine tarama testinin bir parçası olan ense kalınlığı (NT) taraması da yapılabilir. 18-21 hafta arasında yapılan ayrıntılı ultrasonografi taraması bebeğinizdeki 11 fiziksel durumu kontrol eder.

Anomali taraması olarak da adlandırılan ayrıntılı ultrason taraması, genellikle hamileliğinizin 18. ve 21. haftaları arasındayken yapılır. Tarama herkese önerilir, ancak istemiyorsanız yaptırmanız gerekmez. Anomali taraması bebeğinizin fiziksel gelişimini kontrol eder, ancak her durumu tespit edemez. Anomali taramasında bebeğin kemiklerine, kalbine, beynine, omuriliğine, yüzüne, böbreklerine ve karnına ayrıntılı olarak bakılır. Sonografi uzmanının 11 nadir durumun varlığını araştırır. Tarama yalnızca bu koşulları arar ve yanlış olabilecek her şeyi bulamaz.

1) Anensefali

2) Açık spina bifida

3) Yarık dudak

4) Diyafragma hernisi

5) Gastroşizis

6) Ekzomphalos

7) Ciddi kardiyak anormallikler

8) İki taraflı böbrek agenezisi

9) Ölümcül iskelet displazisi

10) Edwards sendromu veya T18

11) Patau sendromu veya T13

Sonuçları ne zaman alacağım?

Sonografi uzmanı size o sırada taramanın sonuçlarını söyleyebilecektir.

Ultrason taraması yaptırmam gerekiyor mu?

Hayır. İstemiyorsanız gerekmiyor. Bazı insanlar bebeklerinin bir hastalığa yakalanma olasılığının daha yüksek olup olmadığını öğrenmek isterken diğerleri istemez. Ultrasonografi taramaları size sunulacaktır, ancak bunları yaptırmanız şart değildir. Taramaları yaptırmamaya karar verirseniz seçiminize saygı duyulacak ve doğum öncesi bakımınız normal şekilde devam edecek. Kararınızı vermeden önce bunu doğum ekibinizle tartışma şansınız olacak. Gerekli onayınız yazılı olarak alınacaktır. Bebeğin herhangi bir hastalığı varsa ancak bebek doğduktan sonra anlaşılabilecektir.

Ultrason taraması ne için kullanılabilir?

Ultrason taraması şu amaçlarla kullanılabilir:

- Bebeğinizin beden gelişimini kontrol etmek - 12 haftalık randevu taramasında bu, kaç haftalık hamile olduğunuz konusunda daha iyi bir fikir verir; Başlangıçta son adetinizin ilk gününden itibaren hesaplanan son tarihiniz, ultrason ölçümlerine göre ayarlanabilir.

- 1'den fazla bebeğiniz olup olmadığını kontrol etmek.

- Bazı fiziksel koşulları tespit etmek.

- Bebeğinizin ve plasentanın pozisyonunu göstermek - örneğin, hamileliğin sonlarında plasenta rahim ağzının tam üzerinde olduğunda ve rahim ağzını tam olarak kapattığında, sezaryen önerilebilir.

- Bebeğin normal şekilde büyüdüğünü kontrol etmek - bu özellikle ikiz bebek taşıyorsanız veya bu hamilelikte veya önceki bir hamilelikte sorun yaşıyorsanız önemlidir.

Taramayı yaptırdığımda yanımda ailemi veya arkadaşlarımı getirebilir miyim?

Evet. Birinin sizinle tarama randevusuna gelmesini isteyebilirsiniz. Çocuk bakımı genellikle bulunmadığından çoğu hastane, çocukların taramalara katılmasına izin vermez. Lütfen randevunuzdan önce bunu hastanenize sorunuz. Unutmayın, ultrason taraması önemli bir tıbbi muayenedir ve diğer hastane tetkikleri ile aynı şekilde tedavi edilir. Ultrason taramaları bazen bebekle ilgili sorunları bulabilir.

Her şey normal görünüyorsa, sonra ne olacak?

Çoğu tarama, bebeğin normal şekilde geliştiğini ve hiçbir sorun bulunmadığını gösterir. Bunun nedeni çoğu bebeğin sağlıklı olmasıdır. Rutin doğum öncesi bakımınıza devam edebilirsiniz.

Tarama bebeğinizin bir duruma sahip olma olasılığının daha yüksek olduğunu gösteriyorsa, sonra ne olur?

Tarama bebeğinizin bir rahatsızlığa sahip olma olasılığının daha yüksek olduğunu gösteriyorsa, sonografi uzmanı veya perinatoloji uzmanından ikinci bir görüş alınabilir. Bebeğinizin bahsedilen durumu olup olmadığını kesin olarak anlamak için size başka bir test önerilebilir. Başka testler teklif edilirse, onlar hakkında daha fazla bilgi verilecek, böylece bunları yaptırmak isteyip istemediğinize karar verebileceksiniz. Gerekirse, muhtemelen başka bir hastanedeki bir uzmana sevk edileceksiniz.

Bebeğimin cinsiyetini öğrenebilir miyim?

Bebeğinizin cinsiyetini öğrenmek ultrason tarama programının bir parçası olarak sunulmamaktadır. Bebeğinizin cinsiyetini öğrenmek istiyorsanız, bunu genellikle 20 haftalık gebelik ortası taraması sırasında yapabilirsiniz, ancak bu, hastanenizin politikasına bağlıdır. Taramanın başında sonograf uzmanına bebeğinizin cinsiyetini bilmek istediğinizi söyleyin. Bununla birlikte, sonografi uzmanının bebeğinizin cinsiyetinden %100 emin olmasının mümkün olmadığını unutmayın. Örneğin, bebeğiniz garip bir pozisyonda yatıyorsa, bunu söylemek zor veya imkânsız olabilir. Bazı hastanelerin hastalara bebeklerinin cinsiyetini söylememe politikası vardır. Daha fazlasını öğrenmek için sonograf veya ebenizle konuşun.

Bebeğimin resmini alabilir miyim?

Evet, alabilirsiniz.